- Wskazówki ogólne
1. Dokonując poprawek autorskich na późniejszych wersjach przysłanych z wydawnictwa, proszę zawsze pracować w trybie „Śledź zmiany”, ew. zaznaczać na żółto poprawiany fragment i w komentarzu wpisywać jedynie poprawione słowo/frazę, bez kilku wersji do wyboru.
2. Wyróżnienia należy stosować konsekwentnie w całym tekście dla danego elementu – np. italiki dla tytułów itd. (tytuły książek, artykułów – italiki; nazwy gazet, czasopism – cudzysłów). Proszę pracować w stylu „Normalny” i nie formatować tekstu. Do wyróżnienia tytułów lub podtytułów proszę używać czcionki pogrubionej lub powiększonej.
3. Uwagi dla redakcji proszę zapisać w dymkach, komentarzach, osobnym pliku lub w mailu, nie bezpośrednio w tekście.
4. Poszczególne części tekstu (śródtytuły) powinny być oznaczone kolejno:- cyframi rzymskimi (I, II, III, IV…) i wyboldowane;
- cyframi arabskimi (1, 2, 3, 4…) i wyboldowane;
- oznaczeniami złożonymi cyfr arabskich (1.1., 1.2., 1.3…; maksymalnie do czterech cyfr, tj. 1.1.1.1.), ale nie wyboldowane.
5. Proszę w całym tekście zachować konsekwencję w zapisie, np. walut: złotych, euro, dolarów; lub PLN, EUR, USD itd.;
6. Proszę dostarczyć ilustracje (mapy, wykresy, schematy) w wersji edytowalnej (ew. dane liczbowe w Excelu lub tabeli), w języku polskim, z ewentualnym wzorem, sugestią formy (jpeg, rysunek), można wskazać ilustracje z zasobów stock.adobe.com (możemy pomóc w wyborze).
7. Należy numerować wszystkie tabele i rysunki zamieszczone w pracy cyframi arabskimi w kolejności pojawiania się w tekście. Tabele i rysunki powinny zawierać edytowalne dane w języku polskim. Do pracy należy dołączyć spisy wszystkich ilustracji i tabel z podaniem źródeł, z których zostały zaczerpnięte. Autor załącza do pracy jedynie takie ilustracje, do których posiada prawa autorskie.
8. Do obowiązków autora należy sprawdzanie aktualności podanych linków oraz podanie daty dostępu w formacie [dd.mm.rr]
9. Proszę nie zmieniać nazw plików, poza dodaniem na końcu nazwy _swoich inicjałów lub dopisku: _kor.aut - Przypisy
W publikacjach czasopisma „Studia i Analizy Instytutu Finansów” dopuszczane są dwa rodzaje cytowania innych prac:
- odwoływanie się do tekstu bez dosłownego przytaczania,
- dosłowne przytaczanie fragmentu tekstu.
Każde cytowanie innej pracy musi być w tekście opatrzone odpowiednim odwołaniem (odsyłaczem, powołaniem) do materiału źródłowego. Przypisy rozszerzające pozostają w stylu przypisów dolnych. W czasopiśmie „Studia i Analizy Instytutu Finansów” stosujemy zasady zapisu bibliograficznego według stylu oksfordzkiego.
Przypisy wg stylu oksfordzkiego polegają na umieszczeniu w tekście głównym odsyłacza numerycznego, a na dole strony pełnego adresu bibliograficznego publikacji, do której się odwołujemy.
Odsyłacz numeryczny do przypisu umieszcza się bezpośrednio po cytacie lub w innym miejscu wymagającym wskazania źródeł, np. w podpisach tabel.
- przypis do pozycji literatury powinien zawierać następujące, oddzielone przecinkiem dane:
Pierwsza litera/litery imienia/imion. Nazwisko, Tytuł rozdziału pisany kursywą, w: Pierwsza litera/litery imienia/imion. Nazwisko (red.), Tytuł pisany kursywą, t. 1, Miejsce wydania: Nazwa wydawnictwa rok, strona/strony.
J.S. Kowalski, Ekonomia, w: M. Nowak (red.), Podstawy ekonomii, t. 1, Poznań: Wydawnictwo Ekonomiczne 2006, s. 179.
- jeżeli dana publikacja ma dwóch autorów, podaje się oba nazwiska, łącząc je spójnikiem „i”, np.:
J.S. Kowalski i M. Wiśniewski, Ekonomia, w: M. Nowak (red.), Podstawy ekonomii, t. 1, Poznań: Wydawnictwo Ekonomiczne 2006, s. 179.
- w przypadku trzech autorów spójnik „i” stawia się przed ostatnim nazwiskiem, :
J.S. Kowalski, Z. Morawska i M. Wiśniewski, Ekonomia, w: M. Nowak (red.), Podstawy ekonomii, t.1, Poznań: Wydawnictwo Ekonomiczne 2006, s. 179.
- jeśli autorów jest więcej niż trzech, podaje się tylko pierwszego z nich, dodając skrót „i ” (lub „et al.” w źródłach anglojęzycznych), np.:
J.S. Kowalski i in., Ekonomia, w: M. Nowak (red.), Podstawy ekonomii, t. 1, Poznań: Wydawnictwo Ekonomiczne 2006, s. 179.
- przy powoływaniu się na publikację pod redakcją, bez autorów, stosujemy zapis:
Nowak (red.), Podstawy ekonomii, t. 1, Poznań: Wydawnictwo Ekonomiczne 2006, s. 179.
- powołując się na opracowania i raporty przygotowane przez organizacje, instytucje, itp., które nie mają podanych autorów (lub redaktorów), zamiast autora podaje się nazwę tych organizacji, :
Główny Urząd Statystyczny 2009 lub, konsekwentnie w całej pracy: GUS 2009
Używanie skrótów rekomendowane jest w przypadku tych powszechnie rozpoznawalnych i nie jest wskazane w przypadku mało znanych instytucji.
- w przypadku publikacji internetowych należy zamieszczać nie tylko ogólny adres strony internetowej, ale pełen link do źródła, :
A. Roguski, Sprzedaż mieszkań żwawo odbija od dna, „Rzeczpospolita” 2023, nr 84, s. 1, https://www.rp.pl/budownictwo/art38292201-sprzedaz-mieszkan-zwawo-odbija-od-dna [11.04.2023].
Powołując się na opracowania pochodzące ze źródła internetowego, które nie mają podanych autorów (lub redaktorów), podajemy nazwę danego portalu, np. rp.pl
- dopuszczalne są przypisy dygresyjne oraz polemiczne (w formie przypisów dolnych), lecz nie należy ich nadużywać
- powołując się w kolejnym przypisie na źródło cytowane wyżej, piszemy (konsekwentnie w całej pracy wersję polską lub łacińską):
Tamże, s. 57.
Ibidem, s. 57.
- jeżeli przypisy do jednego źródła nie następują po sobie, piszemy (konsekwentnie w całej pracy wersję polską lub łacińską) cit. (skrót od „opus citatum”) lub dz. cyt. (skrót od „dzieło cytowane”) i nie powtarzamy kompletnego opisu:
J.S. Kowalski, dz. cyt., s. 23.
J.S. Kowalski, op. cit., s. 23.
- jeśli cytujemy więcej niż jedną pozycję tego samego autora, należy w przypisie podać taką liczbę słów z tytułu, by odróżnić kolejne Piszemy zatem:
J.S. Kowalski, Ekonomia, w: M. Nowak (red.), Podstawy ekonomii, t. 1, Poznań: Wydawnictwo Ekonomiczne 2006, s. 179.
J.S. Kowalski, Rynek pracy w Polsce, Poznań: Wydawnictwo Ekonomiczne 2006, s. 229.
J.S. Kowalski, Rynek…, s. 38.
- Bibliografia
Przy tworzeniu zapisu bibliograficznego najważniejsze jest zachowanie konsekwencji, czyli stosowanie jednego sposobu zapisu w całym dziele zgodnie z wymogami wydawnictwa. Skróty lub dane w przypisie (nazwiska, nazwy, daty) powinny zawierać te same elementy oraz jednolitą interpunkcję, a także być odpowiednio wyjustowane. Poniżej szczegółowe informacje.
Zawiera wykaz wyłącznie tych publikacji, na które autor powołuje się w tekście i jest narzędziem identyfikacji źródeł przywoływanych przez autora.
Opisy bibliografie powinny być podzielone na typy publikacji, czyli: wydawnictwa zwarte (książki), wydawnictwa ciągłe (czasopisma), publikacje internetowe, akty prawne, inne; w każdej części wpisy powinny być ułożone alfabetycznie wg nazwisk autorów; gdy nie są podani – redaktorów lub wg tytułów prac zbiorowych (gdy nie ma podanego redaktora).
- nie należy numerować poszczególnych pozycji bibliograficznych
- inicjał imienia autora danej pozycji umieszczamy w bibliografii po nazwisku
- w bibliografii nie podajemy liczby stron publikacji
- pierwszym elementem pojedynczego opisu bibliograficznego powinno być nazwisko i inicjał imienia autora/redaktora, a następnie dalsze elementy opisu
- prace jednego autora podaje się wg daty wydania, od najstarszych do do najnowszych. W przypadku powtarzania się roku wydania, tytuły poszczególnych publikacji szereguje się alfabetycznie
- jeżeli ta sama osoba jest autorem i/lub pierwszym współautorem więcej niż jednej pozycji bibliograficznej (przez co kilka opisów bibliograficznych zaczyna się od tego samego nazwiska), wówczas najpierw podaje się prace napisane samodzielnie przez tego autora, a następnie prace, w których występuje jako współautor
- w pracach zbiorowych jako pierwszy element opisu należy podać nazwisko redaktora naukowego ze skrótem (red.). W publikacjach anglojęzycznych należy stosować skrót (ed.) lub w przypadku kilku redaktorów (eds.); jeśli brak w źródle nazwy autora lub redaktora pracy zbiorowej, na pierwszym miejscu umieszcza się tytuł
- wydanie podaje się tylko wtedy, jeśli jest inne niż pierwsze
- interpunkcja: poszczególne elementy opisu bibliograficznego oddziela się kropkami, natomiast w ramach bloków podstawowych informacji oddziela się je przecinkami, np.: Autor, pierwsza litera imienia/imion, Tytuł książki: podtytuł, Wydanie. Miejsce wydania: nazwa wydawnictwa rok wydania.w opisach dzieł wydanych za granicą obowiązuje pisownia stron, numerów i skrótów w języku tekstu (np.: „w” w jęz. = „in” w jęz. ang.; „s.” w jęz. pol. = „pp.” w jęz. ang.; „t.” w jęz. pol. = „vol.” w jęz. ang.) albo: „Tytuł czasopisma” (w cudzysłowie) rok wydania [online], numer strony (o ile są podane).
- w przypadku książek po tytule publikacji i wydaniu podaje się miejsce wydania, a następnie, po dwukropku, nazwę wydawnictwa/wydawcy oraz rok bez przecinka, : Warszawa: Wydawnictwo Instytutu Finansów 2023.
- Przykłady
- Książka jednego autora: Nazwisko autora, pierwsza litera imienia/imion, Tytuł książki: podtytuł (napisane kursywą). Wydanie (podaje się tylko wtedy, jeśli jest inne niż pierwsze). Miejsce wydania: nazwa wydawnictwa rok
Kowalski, J.S., Ekonomia. Wyd. 2. Poznań: Wydawnictwo Ekonomiczne 2006.
Helfer, P., Good essay writing: a social science guide. 3rd ed. London: Open University in assoc. with Sage 2019.
- Książka dwóch do trzech autorów: Nazwisko autora, pierwsza litera imienia/imion, Tytuł książki: podtytuł (napisane kursywą). Wydanie (podaje się tylko wtedy, jeśli jest inne niż pierwsze). Miejsce wydania: nazwa wydawnictwa rok
Uwaga! Kolejność autorów podajemy za stroną tytułową publikacji.
Kowalski, J.S., Nowak, W., Ekonomia. Wyd. 2. Poznań: Wydawnictwo Ekonomiczne 2006.
Helfer, P., Mobling, A., Good essay writing: a social science guide. 3rd ed. London: Open University in assoc. with Sage 2019.
- Gdy dzieło ma więcej niż trzech autorów, można skrócić ich przywoływanie: Nazwisko autora, pierwsza litera imienia/imion i in. (lub skrót et al. dla publikacji anglojęzycznych), Tytuł książki: podtytuł (napisane kursywą). Wydanie (podaje się tylko wtedy, jeśli jest inne niż pierwsze). Miejsce wydania: nazwa wydawnictwa rok
Uwaga! Kolejność autorów podajemy za stroną tytułową publikacji.
Kowalski, J.S i in., Ekonomia. Wyd. 2. Poznań: Wydawnictwo Ekonomiczne 2006.
Helfer, P. et al., Good essay writing: a social science guide. 3rd ed. London: Open University in assoc. with Sage 2019.
- Książka – praca zbiorowa pod redakcją: Nazwisko, pierwsza litera imienia/imion, skrót (red.) (lub ed./eds. dla publikacji anglojęzycznych), Tytuł książki: podtytuł (napisane kursywą). Wydanie (podaje się tylko wtedy, jeśli jest inne niż pierwsze). Miejsce wydania: nazwa wydawnictwa rok
Baczyński, M., Wojciechowska, M., (red.), Etyczne dylematy marketingu. Wrocław: Wydawnictwo Fundacji Pegaz 2020.
Crowden, E., (ed.), Natural knowledge. Cambridge: University of Cambridge Press 1999. Sugarman, D., Pitt, K., (eds.), The active interview. Beverly Hills: Sage 1995.
- Książka – brak autora: Tytuł: podtytuł (napisany kursywą). Wydanie (tylko jeśli jest inne niż pierwsze). Miejsce wydania: nazwa wydawnictwa rok
The Oxford English Dictionary. Oxford: Clarendon Press 1989.
- Rozdział / artykuł w pracy zbiorowej: Nazwisko autora, pierwsza litera imienia/imion, Tytuł artykułu/rozdziału: podtytuł, w: nazwisko redaktora, inicjał imienia redaktora, skrót (red.), Tytuł książki: podtytuł (napisany kursywą). Wydanie (tylko jeśli jest inne niż pierwsze). Miejsce wydania: nazwa wydawnictwa rok wydania, (strony od–do).
Radkowski, A., Spostrzeganie jako mechanizm tworzenia doświadczenia, w: Strzelecki, J. (red.), Psychologia: Podręcznik akademicki: tom 3. Poznań: Poznańskie Wydawnictwo Psychologiczne 2011, s. 56–67.
Gordon, J., A source of inspiration, in: Osterberg, J. (ed.), Alternative ways to find information about universe. Oxford: Oxford University Press 2010, pp. 44–59.
- Publikacje, raporty wydane przez instytucje rządowe, organizacje, firmy (brak autora): Nazwa instytucji sprawczej, Tytuł: podtytuł (napisany kursywą). Miejsce wydania: nazwa wydawnictwa rok
Główny Urząd Statystyczny, Rocznik demograficzny: 2008. Warszawa: Zakład Wydawnictw Statystycznych 2009.
Committee on the Financial Aspects of Corporate Governance, Report of the Committee on the Financial Aspects of Corporate Governance (Cadbury Report). London: Gee 1992.
Key Note, Confectionery: Key Note market report. 25th. ed. Hampton: Key Note, 2007.
- Artykuł w czasopiśmie: Nazwisko autora, pierwsza litera imienia/imion, Tytuł artykułu kursywą: podtytuł artykułu, „Tytuł czasopisma” (w cudzysłowie) rok wydania, numer, (strony od–do).
Frołow, O.A., Współczesna reklama polityczna. „Alta Media” 1996, nr 1, s. 5–6.
Brighton, J.M., The Bretton Woods proposal: an in depth look. “Political Science Quarterly” 2012, vol. 42, iss. 5, pp. 554–568.
Luft, H., Soethe, T.D., Legal representation and criminal processing in Argentina, “British Journal of Criminology” 2012, vol. 44, no. 3, pp. 167–180.
- Artykuł w gazecie: Nazwisko autora, pierwsza litera imienia/imion. Tytuł artykułu: podtytuł artykułu, „Tytuł czasopisma” (w cudzysłowie) rok wydania, data publikacji (dzień, miesiąc), numer (nie jest obowiązkowy), (strony od–do).
Mysior, J., Fala optymizmu na rynku, „Rzeczpospolita” 2023, 10 stycznia, nr 7, s. 24.
- Książka elektroniczna /e-book: Nazwisko autora, pierwsza litera imienia/imion lub nazwa instytucji sprawczej, Tytuł książki: podtytuł (napisane kursywą) [typ nośnika np. online, CD- ROM]. Wydanie (tylko jeśli jest inne niż pierwsze). Miejsce wydania: nazwa wydawnictwa rok adres URL [data dostępu].
Skardal, D., Electronics engineers handbook [CD-ROM]. 4 ed. New York: McGraw-Hill 2001.
Office for National Statistics, Public sector finances, UK: December 2022 [online]. London: Office for National Statistics 2022. https://assets.publishing.service.gov.uk/government/uploads/system/ uploads/attachment_data/file/1130917/PSF_bulletin_December_2022_HMT.pdf [24.01.2023].
- Artykuł w czasopiśmie elektronicznym: Nazwisko autora, pierwsza litera imienia/imion, Tytuł artykułu: podtytuł. „Tytuł czasopisma” (w cudzysłowie) rok wydania [online], numer, strony (o ile są podane). adres URL [data dostępu].
Frederickson, B.L., Cultivating positive emotions to optimize health and well-being. “Prevention & Treatment” 2000 [online], vol. 3. https://psycnet.apa.org/doiLanding?doi=10.1037%2F1522- 3736.3.1.31a [22.01.2022].
Kiełczykowska, A., Elektroniczne rozliczenia z ZUS seniorów. Obowiązkowy PUE ZUS. „Gazeta Prawna” 2023 [online], nr 105, s. 2. https://ksiegowosc.infor.pl/wiadomosci/5656393,elektroniczne-rozliczenia-z-zus-seniorow-obowiazkowy-pue-zus.html [24.01.2023].
Hinterberger, A., Bea, S., How do scientists model humanness? A qualitative study of human organoids in biomedical research. “Social Science & Medicine” 2023 [online], vol 320. https:// www.sciencedirect.com/science/article/pii/S027795362300031X [24.01.2023].
- Dokumenty z witryn internetowych instytucji, organizacji lub osób prywatnych: Nazwisko autora, pierwsza litera imienia/imion lub nazwa instytucji sprawczej, Tytuł dokumentu lub kilka pierwszych słów, jeśli trudno ustalić tytuł, napisane kursywą, rok wydania [typ nośnika, online]. Miejsce wydania (o ile można je ustalić): wydawca (o ile można ustalić). adres URL [data dostępu].
Harvard Library, Citation and Research Management Tools at Harvard, 2023 [online]. https:// guides.library.harvard.edu/cite/guides#s-lg-box-wrapper-7438237 [24.01.2023].
Airaghi, E. et al., Cultural Heritage in Cities and Regions. Challenges and trends throughout Europe,
2021 [online]. Brussels: Eurocities. https://kreatywnaeuropa.eu/publikacje/kultura/ [24.01.2023].
- Przypis odsyłający: odsyła do innych opracowań (również fragmentów własnej pracy) w celu doprecyzowania
Zob. Kanach, P., Przemoc w sztuce, Wrocław: Wydawnictwo Pegaz 2016, s. 19.
- Przypis dygresyjny: ma na celu poszerzenie danego
O końcu historii pisał Francis Fukuyama, który demokrację liberalną i gospodarkę wolnorynkową uznał za najlepszy z możliwych sposobów organizacji życia zbiorowego. Zob. Fukuyama, F., Koniec historii, Kraków: Znak, 2019, s. 264.
- Przypis polemiczny zwykły: odnośnik się do tekstu prezentującego polemiczne poglądy. Kanach, P., Przemoc w sztuce, Wrocław: Wydawnictwo Pegaz 2016, s. 19.
- Prace bez daty publikacji lub miejsca wydania: W takim przypadku należy podać informację o braku miejsca lub roku
b.m.w. – brak miejsca wydania;
b.r.w. – brak roku wydania;
b.m.r.w. – brak miejsca i roku wydania.
Np.:
Nowak J., Polityka i finanse. b.m.w. 2013. Nowak J., Polityka i finanse. Warszawa b.r.w. Nowak J., Polityka i finanse, b.m.r.w.
- Tabele, rysunki, wykresy, : powinny posiadać numerację i nazwę. Rys. 1. Mapa Polski
Tabela 2. Rozmieszczenie ludności polskiej na terytorium Ziem Odzyskanych
- Tabele, rysunki, wykresy: muszą posiadać źródła pochodzenia danych, umieszczone bezpośrednio pod nimi.
Źródło: opracowanie własne na podstawie: Nowak, J., Ochrona praw autorskich, Kraków: Wydaw- nictwo Naukowe 2011, s. 17.
19. Akty prawne mają następującą kolejność zapisu:
Dz. U.
Nr
art.
ust.
pkt
lit.
Np.:
Dziennik Ustaw – do 31.12.2011:
Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 22 grudnia 2011 r. w sprawie rodzajów materiałów geodezyjnych i kartograficznych, które podlegają ochronie zgodnie z przepisami o ochronie informacji niejawnych (Dz.U. z 2011 r. Nr 299, poz. 1772)
Dziennik Ustaw – od 1.01.2012:
art. 7 Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2022 r., poz. 2647 ze zm.).
UWAGA! Przy Dzienniku Ustaw wydawanym do 31.12.2011 r. włącznie po roku podaje się numer i pozycję, a w wydawanym po 1.01.2012 r. po roku podaje się tylko pozycję.
art. 5 ust. 2 pkt 2 lit. A
Przepis prawny jest zdaniem w sensie gramatycznym, które oznacza się w tekście aktu prawnego odpowiednią jednostką redakcyjną. W ustawach przepisy ujęte są w artykuły. Artykuł podzielony może być na ustępy, ustępy na punkty, punkty na litery, a litery na tiret. Przepis tak podzielonego artykułu powołuje się w kolejności: art. … ust. … pkt … lit. tiret, bez przecinków po kolejnych jednostkach redakcyjnych, np.: art. 5 ust. 2 pkt 2 lit. a. Niekiedy pod jednostką redakcyjną znajduje się więcej niż jedno zdanie. Każde z tych zdań jest przepisem. Powołując się na taki przepis, należy zaznaczyć numer zdania, np.: art. 5 ust. 4 zd. 1.
art. 5 § 2 pkt 2 lit. a.
W ustawach określanych jako „kodeks” zamiast ustępów po artykułach występują paragrafy (§). Wówczas przepis zapisuje się w następującej postaci: art. 5 § 2 pkt 2 lit. a.
§ 7 ust. 4 pkt 1 lit. b rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 12 marca 1998 r. w sprawie…………………………………………………………………….. (Dz. U. z 1999 r. Nr 12, poz. 6).
W rozporządzeniach przepisy prawne ujęte są w paragrafy, które dzielą się na ustępy, ustępy na punkty, punkty na litery, a litery na tiret. Podając w piśmie urzędowym przepis rozporządzenia, zapisać go można np. w takiej postaci: § 7 ust. 4 pkt 1 lit. b rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 12 marca 1998 r. w sprawie … (Dz. U. z 1999 r. Nr 12, poz. 6).
W aktach prawnych stosujemy formę (z późniejszymi zmianami): ze zm.
20. Interpretacje przepisów prawa
Podając źródło interpretacji przepisów prawa, stosujemy następujący zapis:
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, Ustalenie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów opłat za studia podyplomowe, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.993.2022.2.ID, 2023, https:// sip.lex.pl/orzeczenia-i-pisma-urzedowe/pisma-urzedowe/0113-kdipt2-1-4011-993-2022-2-id–ustalenie-mozliwosci-185216970 [27.04.2023].
- Format dostarczanych prac
Prace powinny być dostarczane w edytowalnych plikach formatu .doc lub .docx, napisane czcionką Times New Roman o wielkości 12 pkt, wyjustowane z interlinią 1,5, bez podkreśleń czy pogrubień, z zachowaniem standardowych marginesów z obu stron, z numeracją w prawym dolnym rogu, odwołaniami w treści, bibliografią w stylu oksfordzkim oraz ewentualnymi rozszerzającymi przypisami dolnymi w numeracji ciągłej dla całego dokumentu.
Redakcja przyjmuje artykuły o objętości od 0,5 do 1 arkusza wydawniczego.
- Układ treści
TYTUŁ DZIEŁA
Tytuł publikacji powinien opisywać zawartość pracy, a jego ostateczny kształt może podlegać ustaleniom pomiędzy Autorem a redakcją czasopisma „Studia i Analizy Instytutu Finansów”.NAZWISKO AUTORA
Karta tytułowa powinna zawierać imię i nazwisko Autora/Współautorów publikacji. Autor powinien podać swój stopień naukowy, imię/imiona i nazwisko, afiliację, identyfikator ORCID.DATA POWSTANIA DZIEŁA
W dziele należy zamieścić datę powstania pracy – na końcu treści właściwej, przed bibliografią.ZAWARTOŚĆ
Tekst dzieli się na mniejsze części (tytuły/podtytuły), tak by jego treść była przejrzysta i logicznie ułożona. Teksty powinny zawierać następujące elementy:
• Tytuł dzieła w języku polskim;
• Tytuł dzieła w języku angielskim – tłumaczenie tytułu polskiego na język angielski;
• Streszczenie w języku polskim – ok. 600–1000 zzs, krótkie i konkretne omówienie najważniejszych elementów z całej pracy, opis problemów badawczych oraz metodyki pracy; syntetyczne wyniki;
• Streszczenie w języku angielskim – tłumaczenie streszczenia w języku polskim na język angielski;
• Słowa kluczowe w języku polskim (max. 5);
• Słowa kluczowe w języku angielskim (max. 5);
• Numery JEL (max. 5);
• Wstęp – wprowadzenie czytelnika w tematykę pracy, doprecyzowanie tematu, przedstawienie opisywanego zagadnienia, cele publikacji;
• Stan dotychczasowych badań – przegląd dotychczasowych badań, wskazanie luk badawczych oraz teoretycznych, wskazanie obszarów wiedzy wymagających uzupełnienia;
• Metoda – informacje o metodzie badań i analizie danych;
• Wyniki – przedstawienie i omówienie wyników uzyskanych w toku badań z wykorzystaniem, o ile jest to możliwe, tabel oraz wykresów; istnieje możliwość wprowadzenia podrozdziałów;
• Podsumowanie – wnioski i ewentualne rekomendacje;
• Bibliografia – wykaz publikacji, na które Autor powołuje się w tekście pracy. Szczegóły dotyczące sporządzania bibliografii i przypisów w Załączniku nr 1. - Co powinno zawierać zgłoszenie
Oprócz treści właściwej, nadesłany materiał powinien zawierać:
• wypełnione „Oświadczenie Autorów dotyczące dzieła”, czyli Załącznik nr 2;
• podpisaną klauzulę informacyjną, zawierającą zgodę na przetwarzanie danych osobowych, czyli Załącznik nr 3. - Termin zgłaszania prac
Czasopismo „Studia i Analizy Instytutu Finansów” przyjmuje zgłoszenia publikacji w trybie ciągłym.
Termin ewentualnej publikacji wynika z decyzji o publikacji i planu wydawniczego.
- Decyzja o publikacji
Procedurę publikacji prowadzi Kolegium Redakcyjne.
1. Kolegium Redakcyjne podejmuje decyzję o przyjęciu do recenzji zgłoszonego dzieła, sprawdzonego pod kątem wymogów formalnych.
2. Kolegium Redakcyjne przekazuje dzieło do recenzji w procedurze double blind peer review (równoważnej podwójnie anonimowej recenzji), zastrzegając sobie prawo doboru recenzentów nadesłanej pracy.
3. Recenzje zlecone przez Kolegium Redakcyjne zostają przekazane Autorowi.
4. Autor odnosi się wraz z uzasadnieniem do recenzji i przekazuje ostateczną wersję dzieła do redakcji.
5. W przypadku wątpliwości Kolegium Redakcyjne może przekazać poprawione dzieło do dodatkowej recenzji.
6. Kolegium Redakcyjne podejmuje decyzję o publikacji bądź odrzuceniu dzieła. - Prawo zgłaszania prac
Prawo zgłaszania propozycji publikacji do czasopisma „Studia i Analizy Instytutu Finansów” przysługuje osobom ze stopniami naukowymi, doktorantom oraz zespołom, w których przynajmniej jeden z Autorów posiada stopień naukowy oraz w szczególnych przypadkach za zgodą Dyrektora Instytutu Finansów osobom szczególnie zasłużonym dla rozwoju w/w dziedzin, niespełniającym tych kryteriów.
Do ewentualnej publikacji przyjmowane są teksty w języku polskim lub angielskim, spełniające wymogi merytoryczne określone w standardach publikacji.
- Autor dzieła
Autora dzieła zobowiązuje się do zachowania zasad etyki obowiązujących w nauce, a szczególnie, Autor powinien gwarantować oryginalność dzieła, w takim rozumieniu, że złożona u wydawcy publikacja nie narusza praw autorskich lub osobistych do dzieła w części lub w całości, a także nie jest autoplagiatem i nie była wcześniej publikowana w całości lub części w innym wydawnictwie, nie występuje w niej zjawisko ghostwriting ani guestauthorship.
• Autor poświadcza, że prezentowane w dziele dane są prawdziwe, zostały zebrane zgodnie z podaną metodologią badań, a podane wyniki są obiektywne. W przypadku ujawnienia w dziele nierzetelności naukowej lub plagiatu, redakcja podejmuje działania w celu wyjaśnienia sytuacji, względnie, w uzasadnionych przypadkach, wydaje decyzję o wycofaniu publikacji z procesu redakcyjnego.
• Autor powinien umieścić w publikacji informację o źródłach jej finansowania i wkładzie w jej powstanie instytucji naukowo-badawczych lub innych, jeśli takie miały miejsce.
• Instytut Finansów przewiduje honorarium autorskie dla Autorów artykułów przyjętych do publikacji w czasopiśmie „Studia i Analizy Instytutu Finansów” w wysokości corocznie ustalanej przez Dyrektora Instytutu (łączne honorarium za jeden artykuł dla wszystkich Autorów). Wydawca zobowiązuje się do pokrycia kosztów związanych z procedurą wydawniczą, a także zapewnienia identyfikatorów DOI dla publikacji.
• Po zaakceptowaniu publikacji do druku Autorzy podpisują umowę z Instytutem Finansów dotyczącą publikacji oraz praw autorskich do dzieła, która szczegółowo określa zasady współpracy. - Wydawca
• Wydawnictwo Instytutu Finansów czuwa nad przestrzeganiem zasad etyki zgodnie z rekomendacjami Komitetu do spraw Etyki Publikacyjnej COPE (ang. Committee on Publication Ethics) https://publicationethics.org/
• Teksty oceniane są wyłącznie pod względem merytorycznym, wartość merytoryczna to jedyny czynnik mający znaczenie w kontekście decyzji o publikacji tekstu.
• Informacje na temat tekstów otrzymują tylko upoważnione do tego osoby, tj. wyznaczeni recenzenci, redaktorzy; oraz inne osoby uczestniczące w procesie wydawniczym.
• Teksty publikowane są tylko za zgodą autorów.
• Wydawca ma prawo wycofać tekst po publikacji, szczególnie w przypadku stwierdzenia braku wiarygodności wyników badań i/lub fałszowania danych, jak również w przypadku popełnienia niezamierzonych błędów (m.in. błędów metodologicznych, błędów w obliczeniach); wykrycia znamion plagiatu, ghostwritingu, sfabrykowania danych lub innych nadużyć. W przypadku sytuacji trudnych są one rozpatrywane przy wykorzystaniu procedur opracowanych przez COPE. - Autor
• Oświadcza, że zgłoszona przez niego praca jest w pełni oryginalna, została napisana samodzielnie.
• Korzysta z cudzych prac zgodnie z zasadami prawa autorskiego; nie narusza praw osób trzecich, w tym prawa do prywatności.
• Zobowiązany jest do rzetelnego opisu wykonanych prac badawczych oraz obiektywnej interpretacji wyników.
• Oświadcza, że uzyskał zgodę badanych na udział w badaniu i publikację jego wyników (jeżeli jest to wymagane).
• Zamieszcza w pracy informacje umożliwiające identyfikację źródeł danych.
• Unika stronniczości.
• Podaje źródła finansowania.
• Podaje informacje o możliwych konfliktach interesów.
• Jest świadomy, że brak rzetelności w przygotowanym tekście może skutkować jego wycofaniem. Niedopuszczalne są plagiaty, praktyki typu ghostwriting i guest authorship w jakiejkolwiek formie.
• Nawiązuje aktywny dialog z Kolegium Redakcyjnym i redaktorami, pomaga w procesie wydawniczym, stosuje się do uwag redaktorskich oraz udziela odpowiedzi na pytania w wyznaczonym do tego terminie.
• Zobowiązany jest wymienić w bibliografii załącznikowej publikacje, które zostały przez niego wykorzystane przy tworzeniu tekstu.
• Po odkryciu znaczących błędów lub nieścisłości w swoim tekście, autor zobowiązany jest niezwłocznie powiadomić o tym wydawcę w celu ich skorygowania przy kolejnym wydaniu lub dodruku.
• Autorzy zgłaszający teksty wieloautorskie mają obowiązek ujawnić wkład poszczególnych autorów w jego powstanie (z podaniem ich afiliacji oraz informacji o autorstwie koncepcji, założeń, metod itp. wykorzystanych przy powstaniu tekstu). - Recenzent
• Zna i przestrzega zasady obowiązujące w czasopiśmie.
• Przyjmuje do recenzji tylko te teksty, do których oceniania posiada odpowiednie kompetencje.
• Nie kontaktuje się z autorem bez wyraźnej zgody redakcji.
• Stara się obiektywnie ocenić tekst.
• Przygotowuje klarowną i konstruktywną opinię na temat tekstu zgodnie ze wzorem.
• Powinien wskazać i zgłosić wydawcy wszelkie istotne podobieństwa recenzowanego tekstu do innych prac.
• Powinien poinformować wydawcę o potencjalnym konflikcie interesów z autorem tekstu.
• Opiera swoją recenzję tylko i wyłącznie na argumentach merytorycznych. Niedopuszczalne są personalne i nieobiektywne uwagi recenzenta.
• Wszystkie recenzowane prace oraz ich recenzje mają charakter poufny. Ujawnianie prac i/lub osobom trzecim jest niedopuszczalne (z wyjątkiem osób, które biorą udział w procesie wydawniczym).
• W razie stwierdzenia braków recenzent powinien wskazać odpowiednie prace związane z tematyką tekstu niezacytowane przez autora. - Simple FAQ - 2
Simple FAQ Content – 2
- Simple FAQ
Simple FAQ Content
- Your First FAQ Question
Your relevent FAQ answer.
Sample of All FAQs (Helpie FAQ)